Kimdir? #20: Ken Thompson

Ken Thompson veya tam adıyla Kenneth Lane Thompson, 4 Şubat 1943 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. Lisans eğitimini Kaliforniya Üniversitesi Elektrik Mühendisliği alanında tamamladıktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini de tamamlamıştır. 

Ken Thompson

Çalışma Hayatı

Her ne kadar eğitimini elektronik üzerine tamamlasa da; yazılım alanında profesyonelleşmeyi tercih eden Thompson, 1966 yılında Bell Laboratuvarları’nda çalışmaya başlamıştır.

MULTICS Üzerine Çalışmaları

Buradaki ilk projesi Dennis Ritchie ile Multics işletim sistemi üzerinde çalışmak olmuştur. Bu projede amaç: birden çok işlemi aynı anda yapabilen ve  birden çok kullanıcıya aynı zamanda kullanım izni veren bir işletim sistemi üretmekti. Çünkü o güne dek bu işlevlere sahip bir bilgisayar yoktu. Multics, böylesine iddialı bir işletim sistemi olmasına rağmen kendinden beklenen işlevleri yerine getirememesi üzerine tamamlanamadan iptal edilmiştir.

UNIX Üzerine Çalıışmaları

Multics projesinin iptal olmasına karşın Thompson, Dennis Ritchie ve birkaç arkadaşının da yardımlarıyla 1969 yılında Unix olarak adlandırdığımız işletim sistemini geliştirmiştir. Unix genel anlamıyla, çoklu kullanıcı girişini destekleyen bir işletim sistemidir. 

Geliştirdikleri bu işletim sistemi sayesinde Thompson ve Ritchie, 1983 yılında bilgisayar dünyasının nobeli olarak anılan Turing Ödülü’ne layık görülmüştürler.

Ken Thompson ve Dennis Ritchie’nin UNIX işletim sistemini geliştirmesi

B Programlama Dili Üzerine Çalışmaları

Unix işletim sistemi başlangıçta PDP-7 bilgisayarlarında Assembly programlama diliyle yazılmış bir haldeydi. Ancak Thompson, bu sistemin daha yüksek bir programlama diline ihtiyaç duyduğunu ileri sürerek B programlama dilini geliştirmiştir(1970). 

B programlama dili daha sonra Dennis Ritchie tarafından yazılan C programlama diline öncü olmuştur. C programlama dilinin 2020 yılında en çok kullanılan programlama dili olması sonucunda; yaşanılan olaylara atıfta bulunularak “B programlama dilinin en önemli özelliği C programlama dilinin geliştirilmesine yol açmasıdır.” denilmiştir.

Ayrıca C dilinin Dennis Ritchie tarafından yazılmasından sonra Thompson, Unix işletim sistemini C dili ile tekrar yazarak Unix’in daha kullanışlı hale gelmesine zemin hazırlamıştır.

Go Programa Dili Üzerindeki Çalışmaları

Google tarafından 2009 yılında duyurulan bu dil, Ken Thompson ve arkadaşlarının çalışmaları sonucu geliştirilmiştir. Go, açık kaynaklı bir programlama dilidir ve genel olarak C programlama dilinin özelliklerini taşımaktadır.

Satranç Bilgisayarı

Ken Thompson, çocukluk döneminin hobisi olan satranç oyunu üzerinde de çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaların arasında satranç oynayan bilgisayar programları da vardı. Ancak kuşkusuz en dikkat çekeni “Belle” isimli satranç oynayan bilgisayardı. Belle,1980 yılında ABD ve Dünya Bilgisayarlı Satranç Şampiyonluğu’nu kazandı. Bu zaferlerinin ardından Belle, Smithsonian Müzesi’ne bağışlandı.

(Belle Satranç Bilgisayarı)

Bell Laboratuvarları’ndan Emekli Olması

Thompson,1 Aralık 2000 tarihinde Bell Laboratuvarları’ndan emekli olmuştur. 5 yıl bir telekomünikasyon şirketinde çalıştıktan sonra, Google’da çalışmaya başlamıştır ve halen orada çalışmaktadır.

Üretim ve araştırmalarının yanı sıra öğretmeyi de ihmal etmeyen Thompson,1975 yılında Kaliforniya Üniversitesi’nde, 1988 yılında da Sydney Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak; Unix ve bilgisayar bilimi üzerine dersler vermiştir.

Bilgisayar bilimi ve yazılım alanında birçok çalışması bulunan Ken Thompson hakkında anlatılacak daha fazla şey elbette bulunabilir. Fakat bu yazımızda sizlere Ken Thompson’ı kısaca tanıtmak adına belli başlı çalışmalarından bahsettik.

Gelecek haftalardaki Kimdir içeriklerinde görüşmek üzere.

Yazar: Feyzanur Şener

Editör: Nazlıcan Güvenoğlu

Kaynakça*

Kaynakça**

Kaynakça***

Kaynakça****

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç

Bizimle iletişime geçin!