Bu Hafta Neler Yaşandı?

Bu hafta neler yaşandığını sizlere aktardığımız serimizin yeni yazısıyla karşınızdayız.

  • Bu hafta, yapay zeka temelli sohbet programları geliştiren UneeQ isimli şirket bir ses üretim şirketi ile bir araya gelerek Albert Einstein’ı dijital olarak hayata döndürdü. Sohbet robotu olarak tasarlanan bu program Einstein’ın gerçeğe yakın dijital bir kopyası ile farklı konularda sohbet etme imkanı sunuyor. Program geliştirilirken Einstein’ın ses kayıtları incelenerek gerçeğe en yakın konuşma biçimi oluşturulmaya çalışsa da sesi ne yazık ki tamamen Einstein’ın sesi değil.
bu hafta einstein

Siz de buraya tıklayarak Einstein’la sohbet edebilirsiniz.

  • Bu hafta, Türk kripto para borsası Thodex sitesinin kurucusu Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolarla yurt dışına çıktığı iddia ediliyor. Açıklamalarında şirketin kullanıcılara olan borçlarını ödemek istediğini, bu sebepten ötürü yurt dışında olduğunu belirten Özer, yakın zamanda Türkiye’ye döneceğini bildirdi. Akabinde farklı Türkiye merkezli kripto para borsalarından da faaliyet durdurma ve kapanma haberleri gelmesi ile birlikte yatırımcılarda panik havası oluştu.
  • Pandemi ile birlikte kullanıcı sayısı önemli ölçüde artan iletişim platformu Discord, aralarında Microsoft’un da bulunduğu birtakım alıcılarla satış görüşmelerini sonlandırdı. Uygulamayı satmaktan vazgeçen yetkililerin 12 milyar dolar gibi bir teklifi de reddettiği biliniyor.
bu hafta discord
  • Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre kripto paraların alım satım işlerinde herhangi bir şekilde kullanımı yasaklandı. Karara gerekçe olarak ise bu para birimlerinin herhangi bir şekilde denetlenemeyeceği ve bu sebeple karşılaşılacak olası sorunlarda vatandaşın mağduriyetinin giderilemeyeceği iddiaları gösterildi.
  • Öncesinde çektiği uzay fotoğrafları ile ilgileri üzerine çekmeyi başaran astrofotoğrafçı Andrew McCarthy Güneş’i neredeyse 100.000 defa fotoğrafladı ve bu fotoğrafları birleştirmek suretiyle Güneş’in 230 megapiksellik şahane bir görüntüsünü ortaya çıkardı.
bu hafta astrofotğrafçı

Diğer “Bu Hafta Neler Yaşandı” serimizin yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

YAZAR: Alperen Kars

EDİTÖR: Feyzanur Şener

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç

Bizimle iletişime geçin!