Neler Oluyor?: BOSTON DYNAMICS

Birkaç gün önce dünyada robot teknolojisinin önde gelen şirketlerinden biri kendi YouTube kanalı üzerinden bir video yayınladı.

Videoda “Do You Love Me” şarkısı ile dans eden robotlar vardı. Video yakın zamanda paylaşılmış olmasına rağmen, çok kısa sürede birçok kişi tarafından izlendi ve konuşuldu. Açıkçası insana “neler oluyor?” dedirtti.

Boston Dynamics

Boston Dynamics, 1992 yılında Amerika merkezli kurulan bir robot ve mühendislik şirketidir.

Özellikle YouTube’da yayınladıkları videolar ile çok ilgi çeken Boston Dynamics, gelecek konusunda umut vadeden kurumlardan biri.

Algılama, navigasyon ve zeka ile donatılmış yüksek performanslı; dinamik kontrol ve denge mekanikleri ile son teknolojik robotlar üretme hedefinde.

Marc Raibert and SpotMini at TED2017 – The Future You, April 24-28, 2017, Vancouver, BC, Canada. Photo: Bret Hartman / TED

Boston Dynamics’in CEO’su Marc Raibert yaptığı TED konuşmasında: “Robot tasarlamayı seviyorum. Uzun vadede hedefim insan ve hayvanların yapabildiklerini yapan robotlar üretmek.’’ ifadelerini kullandı.

Videodaki Robotlar Mı?

Şimdi biraz videodaki robotlardan bahsedelim:

Şirketin en ünlü robotlarından bir tanesi olan Spot, zorlu arazi koşullarında dahi esnek hareket özellikleri ile gezebilen bir robot.

Spot hakkında Technosopha ekibinden Markus Acar’ın MESS Teknoloji Merkezi’nde çekmiş olduğu videodan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

SPOT

Videonun başında gördüğümüz robotlardan ilki insansı robot Atlas’tı.

Atlas’ın gelişmiş kontrol sistemi ve son teknoloji donanımı ile insan düzeyinde çeviklik, güç ve denge sağlanıyor. (bildiğiniz atlayıp zıplıyor.)

Bilgilenelim: Atlas için bazı parçalar 3D yazıcı ile yapıldı. Vücut oranı ise 80 kg/1.5 m.

ATLAS

Videodaki bir diğer robot ise Handle.

Kutu benzeri yapıları taşımak için tasarlanan bir robot. Uzun erişim ve görüş sistemi; kamyonları boşaltmasına, paletler oluşturmasına ve tesis boyunca kutuları taşımasını sağlıyor.

Kutuları tanımlamak ve bulmak için derin öğrenme (deep learning) kullanıyor.

HANDLE

Spot, Atlas ve Handle robotları dışında şirket; WildCat, LS3 ve RHex gibi başka robotlar da tasarlıyor.

Not: Bu tür gelişmeleri görünce aklıma hep Isaac Asimov geliyor. Eğer iyi bir Asimov okuyucusu iseniz I Robot’u okumuşsunuzdur. İnsanlarla arkadaş olan, uzayda maden çıkaran, kendini peygamber ilan eden robotlar…

Gelecek tahmin edilenden daha garip olabilir.

YAZAR: Hacı CAN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç

Bizimle iletişime geçin!